آشنایی با فعالیت های مهدی باقریان

 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


مهدی باقریان به عنوان یک نویسنده و منخصص در حوزه روابط عمومی بواسطه صلاحیت و تجربه کاری علمی در زمینه ارتباط نوآورانه و استراتژیک متبحر و شناخته شده است. باقریان در حال حاضر علاوه بر رییس انجمن متخصصان روابط عمومی (1395-1394)؛ رییس موسسه کارگزار روابط عمومی، مدیرعامل انتشارات کارگزار روابط عمومی، عضو هیئت مدیره موسسه ارتباط گستر هزاره ریحانه و مدیرمسئول و سردبیر دو نشریه تخصصی در حوزه روابط عمومی می باشد.


او که به عنوان "کارشناس برتر روابط عمومی ایران" در سال 1376 انتخاب شده بود، موفق شد لوح تقدیر و تندیس کتاب سال را به دلیل تالیف کتاب "فلسفه روابط عمومی کاربردی" از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کند.


باقریان به عنوان اولین و تنها دارنده اعتبارنامه متخصصان روابط عمومی در ایران(APR) شناخته می شود و این اعتبارنامه را در سال1387از موسسه روابط عمومی مالزی دریافت کرد.
وی با پایه گذاری "انجمن جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی" به عنوان مبدع و هیئت موسس و هئیت مدیره این انجمن و مشارکت در برگزاری اولین و دومین "کنگره جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی"، موفق شد در سال 1391 نخستین "جایزه ممتاز جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی" را از دست نخست وزیر مالزی دریافت نماید.


اندیشه های وی در کتاب ها، مقالات و یاداشت هایی که طی سالاهای طولانی فعالیت در این حوزه منتشر کرده، ‌تبلور پیدا کرده است


"فلسفه روابط عمومی کاربردی"، "مدیریت گردهمایی"، مدیریت نمایشگاه (مشترک)، "مدیریت تولید و انتشار بروشور" (1391)، "روابط عمومی دولتی"، "فنون روابط عمومی" (1393)، استانداردهای روابط عمومی (جلد 2- به عنوان یکی از نویسندگان در سال 1394)، مدیریت بحران(1395) و "مدیریت مستندسازی در روابط عمومی" (1395)،
استانداردهای روابط عمومی- جلد چهارم (تیرماه1396)، روابط عمومی دانش محور و مدیریت محتوا (مشترک- تیرماه1396) از جمله آثار وی می باشد.


باقریان همچنین مدیریت ترجمه و انتشار بیش از 80 عنوان کتاب منجمله "دایره المعارف روابط عمومی" در دو جلد نفیس در 1800 صفحه و "فرهنگ جامع واژگان روابط عمومی" را به عهده داشته است.


وی در سال 1395 و پس از دوسال کار و تلاش با همکاری همسر خود موفق به تدوین و انتشار اولین "دانشنامه وقف" در ایران شد که سه جلد آن در 3200 صفحه هم اکنون به چاپ رسید. همچنین وی در سال 1394 به عنوان پژوهشگر و نویسنده برگزیده عرصه وقف از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور انتخاب و معرفی شد.


راه‌اندازی نخستین "شبکه اطلاع‌رسانی روابط عمومی ایران تحت عنوان"شارا" (www.shara.ir) هم از دیگر اقدامات وی در حوزه روابط عمومی و ارتباطات است که از سال 1390 راه اندازی شده و در همین مدت کوتاه توانسته است جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.


در خصوص صلاحیت های حرفه ای وی در طول 20 سال، او تهیه و تنظیم و انتشار نخستین «سرود روابط عمومی» در ایران، بنیانگذاری جایزه دکتر حمید نطقی پدر روابط عمومی ایران (1383)، برگزاری دومین دوره کنگره و جوایز ممتاز جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی / 18 آذر 1391، راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران به عنوان تنها سایت دو زبانه روابط عمومی در ایران (ICPR)، برگزاری نخستین دوره آموزشی اینترنت در روابط عمومی در ایران، برگزاری نخستین همایش بین‌المللی روابط عمومی دو (PR 0.2)، برگزاری نخستین همایش زن و روابط عمومی/ 17مهرماه 1392، برگزاری نخستین همایش بررسی نقش روابط عمومی در صنعت بانکداری/ 25مرداماه 1394، پیشنهاد بنیانگذاری “ نشان عالی روابط عمومی” و برگزاری نخستین و دومین دوره آن در تالار وحدت با همکاری انجمن متخصصان روابط عمومی در سال های 1392و 1395، انتشار نخستین تمبر روابط عمومی در ایران، ارایه نخستین گواهی‌نامه بین‌المللی روابط عمومی به شرکت‌کنندگان اولین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی در ایران (1383)، برگزاری نخستین همایش و جشن روابط عمومی در تالار وحدت با همکاری انجمن متخصصان روابط عمومی در سال های1392 و 1395، برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز تولد صنعت روابط عمومی در جهان در ایران، برگزاری نخستین نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای روابط عمومی ایران در مجلس شورای اسلامی (1394)، عضويت در هيأت داوري جشنواره ها و همايش هاي علمي در حوزه ارتباطات روابط عمومی، انجام بیش از 80 پروژه پژوهشی و مشاوره‌ای را عهده دار بوده است.


باقریان همچنین به عنوان رییس انجمن متخصصان روابط عمومی در طرح و ایده تهیه "بسته پیشنهادی روابط عمومی ایران"، "منشور اخلاقی روابط عمومی"، "شیوه نامه انتخاب و انتصاب مدیران روابط عمومی" ارایه یک "تعریف بومی از روابط عمومی" و "اعتبارنامه متخصصان روابط عمومی" موسوم به APR نقش و همکاری ارزنده ای داشته است.


وی دارای دکترای مدیریت بازرگانی (دی بی ای) از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است.