اعطای نخستین اعتبارنامه متخصصان روابط عمومی به یک ایرانی

 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199
 

 

يك ايراني اعتبارنامه بين‌المللي متخصصان روابط عمومي را دريافت كرد
كوالالامپور- براي اولين بار يك ايراني موفق به دريافت اعتبارنامه بين المللي متخصصان روابط عمومي (اي.پي.آر) شد.
به گزارش ايرنا، موسسه روابط عمومي مالزي اين اعتبارنامه حرفه‌اي را به پاس تلاشهاي مستمر مهدي باقريان در عرصه روابط عمومي كشورمان روز دوشنبه در آييني كه با حضور سفير جمهوري اسلامي ايران در مالزي، معاون دانشگاه بين‌الملل اسلامي مالزي و تني چند از شخصيتهاي علمي و فرهنگي دو كشور به وي اعطا كرده است.
اعتبارنامه متخصصان روابط عمومي موسوم به اي.پي.آر به مصداق گواهينامه‌اي حرفه‌اي براي كارشناسان روابط عمومي است كه به منظور شناسايي دست اندركاران داراي قابليت و تجربه كاري طراحي شده است.
اين اعتبارنامه در سال ‪ ۱۹۶۴توسط انجمن روابط عمومي آمريكا ابداع شده و اخذ آن منوط به قبولي در امتحانات شفاهي و كتبي و داشتن دستكم پنج سال تجربه در بخش روابط عمومي است.
باقريان به عنوان مبتكر ارتباطات بين‌المللي روابط عمومي، در دوره هاي متوالي به عنوان دبيركل كنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران به فعاليت مشغول بوده و در زمان حاضر علاوه بر مدير مسوولي موسسه كارگزار روابط عمومي و سردبير چند نشريه تخصصي، همچنين سمت دبيركلي انجمن متخصصان روابط عمومي كشورمان را نيز داراست.
وي در طول دوره فعاليت حرفه‌اي خود كتابهاي بسياري را در حوزه روابط عمومي به رشته تحرير درآورده است. (خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪
 

روابط عمومي خوب به شناختن دنياي بهتر
براي نخستين بار اعتبارنامه روابط عمومي به يك ايراني تعلق گرفت. اين گواهينامه كه تحت عنوان (APR) توسط مراجع حرفه اي ذيصلاح به متخصصان روابط عمومي داده مي شود توسط مؤسسه روابط عمومي مالزي به آقاي مهدي باقريان اعطا شد.
در مصاحبه اي با ايشان جوياي موضوع شديم. ذكر اين نكته نيز لازم است كه اين گفتگو در آستانه سفر وي به مالزي براي دريافت گواهينامه مذكور صورت گرفت.

آقاي باقريان، اعتبارنامه روابط عمومي چيست و به چه كساني تعلق مي گيرد؟
APR یا اعتبارنامه متخصصان روابط عمومي، بالاترین نشان روابط عمومی براي متخصصان و كارشناسان این حوزه است كه توسط مراجع حرفه اي ذيصلاح اهدا مي شود. البته به تعبیری می توان گفت اسکار روابط عمومی.

هدف از اعصاي اين گواهينامه چيست و چه مزايايي دارد؟
هدف اعتبارنامه، هماهنگي و ارتقاي حرفه روابط عمومي از طريق دسته بندي كساني است كه داراي دانش و تجارب و صلاحيت هاي حرفه اي روابط عمومي هستند و متخصصاني كه اين گواهينامه را دريافت مي كنند مي توانند عنوان AMIPR را همراه نام خود بياورند و از اين طريق فرصت هاي شغلي بهتري را به دست آورند ضمن اینکه لقبAMIPR به سطح بالاي حرفه اي و تجارب و شايستگي ها دلالت دارد.

اين اعتبارنامه چگونه به شما اعطا شد؟
ما در مؤسسه كارگزار روابط عمومي سال هاست كه به دنبال انجام كارها به شكل حرفه اي هستيم و در ارتباطاتي كه از طريق تعاملات بين المللي بين اين مؤسسه و موسسه روابط عمومي مالزي شكل گرفت توانستيم با رفت و آمدهاي نمايندگان و متخصصاني بين دو كشور به تبادل تجربيات و دستاوردهاي كسب شده بپردازيم. ضمنا ارایه طرح و ایده برگزاری نخستین کنگره جهانی کارگزاران مسلمان روابط عمومی و برگزاری اولین و دومین دوره آن در مالزی و ایران و همچنین ارایه ایده تشکیل انجمن جهانی کار گزاران مسلمان روابط عمومی و بر گزاری هفت دوره آموزشی روابط عمومی در مالزی و سایر اقدامات اینجانب در عرصه های ملی و بین المللی سبب شد که این اعتبارنامه به اینجانب اختصاص یابد.
همچنين پس از ارایه پیشنهاد توسط انجمن روابط عمومی مالزی، برگه هاي مربوط به درخواست «اعتبارنامه روابط عمومي» (APR) را دريافت كرديم و بعد از ارايه سوابق شغلي و حرفه ای، ارايه مدارك و مستندات كتبي، مصاحبه و پشت سر گذاشتن ديگر مراحل، اين اعتبارنامه به اينجانب تعلق گرفت.

آيا اعتبار اين گواهينامه دائمي است؟
خير، به دليل حرفه اي بودن اين گواهينامه و نياز به استمرار در آموزش ها و ارتقاي سطح دانش و تجربه، اعضايي كه موفق به دريافت اعتبارنامه حرفه اي شده اند بايد ظرف مدت 2 سال حداقل 20 درصد امتيازات مورد نظر (سي پي دي) را كسب نمايند تا موفق به تمديد اعتبارنامه خود شوند.

امتيازات آموزش هاي تخصصي ادامه دار يا سي پي دي چگونه به دست مي آيد؟
اين امتيازات از طريق شركت در دوره ها و كنفرانس هاي بين المللي، مناظره هاي رسمي و ارايه سخنراني در همایش ها و به طور کلی ارایه خدمات روابط عمومی سطح بالا در دو حوزه ملی و بین المللی كسب مي شود و بايد سوابق و مدارك آن نیز در زمان تمديد اعتبارنامه ارايه شود.

آيا اين گواهينامه در ايران هم اعتبار و كاربرد دارد؟
اصولاً شيوه ها و عملكردهاي حرفه اي در جهان كنوني مرز نمي شناسد. به طور مثال، شيوه هاي كسب اين اعتبارنامه، به گونه اي است كه بدون توجه به جغرافيا و فرهنگ خاصي براي هر كسي و در هر كشوري امكان پذير است. منظورم از بيان ايـن مقدمه اين بود كه اعتبارنامه روابط عمومي يا APR چون براساس شايستگي ها و توانايي هاي حرفه اي و فني مربوط به دانش روابط عمومي تعريف و تدوين شده است، در ايران هم مانند هر كشور ديگري معتبر است و كاربرد دارد.
امروزه گواهينامهAPR به عنوان گامي مهم در تكامل روابط عمومي و حركت به سوي جايگاه حرفه اي محسوب مي شود و ما اميدواريم با به دست آوردن آن بتوانيم آن گونه كه شايسته جامعه روابط عمومي و ايران عزيز است به اهداف اساسي و كلان اين حوزه منطبق با نيازهاي ملي و حرفه اي دست يابيم زيرا اعتقادداريم روابط عمومي خوب به ساختن دنيايي بهتر كمك مي كند.
 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199

 

قدردانی رییس فاپرو

بدینوسیله به طور رسمی و کتبا مراتب قدردانی خود را  از هر دوی شما و همچنین موسسه کارگزار روابط عمومی که شهر کوالالامپور را به عنوان مقصد توریستی و آموزشی روابط عمومی برگزیدید اعلام می دارم.

همه ما در فاپرو و موسسه روابط عمومی مالزی از همراهی و بوده با گروهی از متخصصان روابط عمومی ایران لذت بردیم.

ما اعتقاد داریم که تنها خانم و آقای باقریان می توانند موجب شوند که چنین برنامه ارزشمندی برای کارشناسان روابط عمومی ایران اتفاق افتد و ما امیدواریم که در آینده مجددا با شما همکاری داشته باشیم.

همچنین من به شخصه مایلم از درک مهربانانه و بلندنظری هر دوی شما که از آن لذت بردم  سپاسگزاری نمایم. در این میان من شخصا از آقای باقریان که معتقدم متفکری راهبردی و متخصصی است که استانداردهای عالی کاری را در نظر می گیرد درس های زیادی آموختم. همچنین مایلم از خانم باقریان که نقش طراز اولی را به عنوان هماهنگ کننده و مترجم  داشته تشکر نمایم که بدون مشارکت و همکاری ایشان این برنامه کامل و سودمند اجرا نمی شد. امیدواریم همه شرکت کنندگان دوره آموزشی فقط خاطرات خوب را به خانه هایشان برده باشند.

ما دعا می کنیم که خداوند متعال ایران و همه ایرانیان را در صلح و مصون نگهدارد. پاداش خداوند بر شما و همه خانواده شما.

 شمیم عبدل جلیلی

رییس فاپرو